Laktik Asit

Laktik Asit

Laktik Asit

Laktik Asit:

Laktik Asit, 1780 yılında Carl Wilhelm Scheele tarafından keşfedilen, formülü CH₃CHOH-COOH ve kimyaca adı alfa hidroksipropanoyik asit olan, bir organik hidroksi asittir.

1881’de ticari olarak büyük ölçüde ekşimiş sütten elde edildi; bu yüzden süt asidi de denir.

Laktik Asit Formül: C3H6O3

Laktik Asit Molar kütle: 90,08 g/mol

IUPAC numarası: 2-Hydroxypropanoic acid

Erime noktası: 16,8 °C

Kaynama noktası: 122 °C

Sınıflandırma: Alfa Hidroksi Asit, Organik asitler

Biri size cildinize ekşi süt sürmenin lekeleri giderebileceğini ve ince çizgileri azaltabileceğini söylese, onlara inanır mıydınız?

Kleopatra’nın daha yumuşak ve pürüzsüz bir cilt için sütle yıkandığı ve farkında olmadan ekşi sütte bulunan bir peeling asidi olan laktik asidin faydalarından yararlandığı Antik Mısır’a kadar uzanıyor.

Şimdi, her gece yüzünüze ekşi süt dökmenizi önermiyoruz, çünkü bu gülünç ve inanılmaz derecede tatsız olur.

Bunun yerine, güzellik markaları laktik asidi yakaladı ve izole etmeye başladı, tüketicinin yararı için onu serumlara ve temizleyicilere entegre etti.

Hudson Dermatoloji ve Lazer Cerrahisi’nden Dr. Dhaval Bhanusali, laktik asidin artık “Daha yaygın alfa hidroksi asitlerden biri” olarak bilindiğini ve “cilt tonunu ve dokusunu iyileştirmenin yanı sıra cildi hafifçe pul pul dökmek için kullanıldığını” ekliyor.

Tam bir bakış açısı için Colonial Dames Co.’da Baş Kimyager ve CA Toksikologlar Derneği Üyesi Dr. Raymond Schep’e ve Union Square Lazer Dermatolojisinde MD Jennifer L. MacGregor’a danıştık.

Laktik Asit Nedir?

 

İsveçli kimyager Carl Wilhelm Scheele, bileşiği ekşi sütten ilk izole eden kişiydi ve 1800’lerin sonlarında Alman eczacı Boehringer Ingelheim, bunun ekşi sütte fermente şeker ve nişastanın bir yan ürünü olduğunu fark ettiğinde laktik asidin nasıl toplu olarak üretileceğini keşfetti.

MacGregor, “Laktik asit, güce bağlı olarak hafif bir soyma maddesidir” diyor. Ayrıca “cildi yumuşatarak ışıldattığını” da belirtiyor.

Laktik Asidin Faydaları

 

  • Bakterileri öldürür: Google derin dalışımıza dayanarak, laktik asidin ciltle ilgili etkinlikleri hakkındaki araştırmalar 1900’lerin başından ortalarına kadar sınırlıdır, ancak 1985’te yapılan bir araştırma, laktik asidin yeni doğan bebeklerde deri enfeksiyonlarını öldürmeye yardımcı olduğunu buldu.

 

Tahriş edici, akneye neden olan tür de dahil olmak üzere yetişkinlerde de aynı şeyi etkiye sahiptir.

 

  • Kırışıklıkları azaltır: Daha sonra 96’da, farklı konsantrasyonlar test edildiğinde

 

(% 5 ve% 12), araştırmacılar daha sıkı, daha kalın bir cilt için daha yüksek bir konsantrasyonun hem dermise hem de epidermise (% 5 sadece epidermise ulaşabilir) nüfuz ettiğini gözlemlediler.

Daha az ince çizgi ve kırışıklık ile sonuçlanır.   Laktik Asidin Faydaları başlıklı yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

 

 

  • Sivilceyi azaltır: Akne lezyonlarını azalttığı da kanıtlanmıştır, bu yüzden evet, bunun biraz kahraman bir bileşen olduğunu söyleyebilirsiniz.

 

  • Hücre yenilenmesini artırır: Schep’e göre “Cilt yenilenme oranını artırarak çalışır, yeni ve daha genç görünen cildin büyümesine neden olur.”

 

 

  • Cildin nemi tutmasına yardımcı olur: Benzer şekilde Schep, “Yeni cildin ayrıca daha iyi nem tutma özelliğine sahip olabileceğini” söylüyor.

Laktik Asit

 

Laktik Asit ve Diğer Asitler

 

Örneğin glikolik asit gibi diğer asitlerden nasıl farklı olduğunu merak ediyorsanız, Laktik Asit molekülü aslında daha büyüktür.

Bu nedenle derinlemesine nüfuz edemez – bunun yerine, daha fazla yüzey işlemi (cilalama, sıkılaştırma, peeling iyiliği) sağlar.

Yine de bu, cildin etkilerini daha iyi tolere edebilecek hassas cilde sahip olanlar için iyi bir haber. Bu sadece hassas cilde sahip insanlar için iyi bir haber değil, çünkü laktik asidin glikolik veya salisilik aside göre tahrişe neden olma ve cilt bariyerinizin pH’ını bozma olasılığının daha düşük olduğu anlamına geliyor.

Çok fazla pul pul dökülmeye ihtiyaç duyan silvilceli cildi olan biriyseniz, laktik asit kullanımınızı, ölü cildi temizleyecek ve gözeneklerinizi derinlemesine temizleyecek salisilik gibi daha derin bir şey kullanarak değiştirebilirsiniz.

 

Laktik Asidin Yan Etkileri

 

Herhangi bir asitte olduğu gibi, onu akıllıca kullanmak önemlidir. “Tahriş olmuş veya kırmızı ciltte kullanmayın!” MacGregor uyarıyor.

Herhangi bir asidi çok sık kullanmak, iltihaplanmaya neden olabilir ve bu da yaşlanma sürecini hızlandırır.

Aynı anda çok fazla kullanmak iltihaplanmaya veya daha kötüsü kızarıklıklara ve kimyasal yanıklara da yol açabilir.

Bununla birlikte, laktik asidin cildi diğer birçok asitten daha az tahriş ettiğini ve bu nedenle (çok yoğun) salisilik asit gibi bir şeyden daha sık kullanılabileceğini belirtmek gerekir.

Laktik Asit

Laktik Asit Nasıl Kullanılır?

 

Ünlü estetisyen Renée Rouleau, bir laktik asit ürününü (serum veya toner gibi) üçe açılıp / üç defalık bir programa dahil etmenizi önerir.

Yani asidi arka arkaya üç gece uygulamanız ve ardından üç gece ara vermeniz önerilir.

Cildinize, ortaya çıkardığınız yeni hücreleri besleyen nemlendirici bileşenlerle bakım yapın.

 

Ayrıca, düzenli olarak laktik veya herhangi bir asit kullandığınızda retinoid veya ovalama gibi güçlü peeling ürünlerini bırakmayı düşünün.

Schep, “İçinde pigment bulunmayan yeni cildi büyüttüğü için güneş yanığına duyarlılığın artmasına neden olabilir.

Bu nedenle, genellikle bir güneş kremi ile formüle edilir” diyor. Cildinizin katmanlarından sıyrılmak sizi güneş hasarına daha yatkın hale getirdiğinden, günde en az 30 SPF uyguladığınızdan emin olun. Laktik Asit Anasayfa

24 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir